Китай трябва да се стреми да постигне поне 5% ръст на своя брутен вътрешен продукт (БВП) през 2023 г. и да предприеме извънредни мерки, за да извади икономиката си от сегашното забавяне, посочва икономически съветник към Народната банка на Китай, цитиран от Bloomberg.
Ако Китай успее „до голяма степен или напълно да заличи въздействието на пандемията през първата половина на следващата година“ и да приложи различни политики за стабилизиране на икономиката, действителният растеж може да бъде по-висок от 5% през 2023 г., изтъква Лиу Шъдзин, член на Комисията по паричната политика към централната банка на страната, по време на събитие в Пекин, организирано от Caixin.
„Извънредният приоритет сега е икономическият растеж да се върне към нормалния си темп и в разумни граници“, добавя Лиу. Според него настоящият темп на икономическо разширение, който е твърде бавен, е лош за дългосрочните цели на Пекин за развитие.
Продължителен спад ще навреди на производителността и на юана, а градовете, които бяха блокирани заради огнищата на коронавирус, претърпяха дълготрайни икономически щети, изтъква още Лиу.
Благоприятните условия нарастват, след като наскоро бяха предприети стъпки за справяне с въздействието на политиката на Пекин за нулева толерантност към коронавируса (Covid Zero) върху икономиката и облекчаване на проблемите на имотния пазар, добавя Лиу.
По думите му Китай трябва да се стреми към среден ръст на БВП от 5% за периода 2022-2023 г., тъй като е трудно растежът да достигне това ниво още тази година.
Пекин намали официалната си цел за БВП от „около 5,5%“ за тази година на фона на рязкото забавяне на растежа, като икономисти, анкетирани от Bloomberg, прогнозират ръст от едва 3,3% през 2022 г.
Други икономисти, които са близки до правителството, призоваха Пекин да се ангажира да стимулира икономиката.
Ян Уеймин, високопоставен икономически служител в Китайската народна политическа консултативна конференция, най-висшият политически консултативен орган в страната, призова властите да „осигурят силен тласък“, за да върнат растежа обратно в релси през 2023 г. „Икономическият растеж тази година не е в рамките на разумния диапазон и най-големият риск за икономическото развитие сега е, че темпът на растеж е твърде нисък“, изтъква Ян.


Тръмп благодари на Румен Радев и на България за разрешението за американски самолети в "Безмер"
Провадия-Солницата открива новия археологически сезон на 25 юли
Шишков: Поръчката за над 1 млрд. евро за основни ремонти ще бъде прекратена
Зов за помощ: Натали-Ирен от Варна има нужда от още средства, за да оздравее
Христо Гаджев: Основните рискове при разполагането на самолети в Безмер са логистични
Пробивът в Hugging Face показва, че AI става твърде труден за сдържане
Средните сили ще продължат да се обединяват срещу САЩ
Гроси: ООН има нужда от правила за AI оръжията
Най-фундаменталният макро риск се завръща
Хутите обявиха, че са нанесли ракетни удари по Саудитска Арабия
Porsche и Mini отново са марките с най-доволни клиенти
Тази къща на колела струва 2,2 млн евро и има гараж за класически автомобил
VW ще продава китайските си модели в Европа
Защо бързото каране всъщност не ви пести време?
Нова кола за сигурност във F1 дебютира в Унгария този уикенд
Тройка кюфтета за близо 20€, "Цезар" за 15€, мидена супа за 10€: Отново фрапиращи цени по морето
Ген. Иван Лалов: Не се опитваме да саботираме Украйна за МиГ-29, грижим се за България
Северна Корея доставя на Русия балистични ракети, способни да ударят Киев
Песков за Драпати: Той е нацист
Атака срещу офис на "Възраждане" в Ямбол